alex (alex_vash) wrote in history_ua,
alex
alex_vash
history_ua

Гіпсове минуле: сталінський слід у Луцьку. ФОТО

У часи панування на Волині більшовиків у Луцьку встановили не один, а як мінімум три пам’ятники Сталіну. Хоча точної кількості постаментів, погрудь, скульптурних композицій «вождя всіх народів» у Луцьку, сьогодні ніхто й не пригадує.

Сталін № 1: у сквері на вулиці Лесі Українки

За словами колишнього редактора газети «Луцький замок», дослідника Волинського краю Феодосія Мандзюка, у Луцьку стояло щонайменше три пам’ятника тирану.

Перший пам’ятник вочевидь з’явився ще до Другої світової війни.

Розташовувався постамент неподалік від сучасного приміщення Луцького міськрайонного суду, що на вулиці Лесі Українки.

Сьогодні там сквер, де також стоїть пам’ятник комуністу, проте набагато скромнішому - секретарю Волинської організації Комуністичної партії Західної України у міжвоєнний період Степанові Бойку

За словами Мандзюка, пам’ятник знаходився трохи лівіше від сучасного пам’ятника Бойку.

Сталін №2: у центрі міста на Театральній площі

Інший пам’ятник Сталіну стояв у парку на місці теперішнього Театрального майдану. Там, серед дерев та алей, також був постамент радянського вождя, розповідають краєзнавці.

Достеменно невідомо, коли пам’ятник там з’явився, але всі дослідники знесення пам’ятника датують 1954 роком, - в рік початку розвінчування культу особи Сталіна.

Коли пам’ятник Сталіну демонтували, там розмістили іншого вождя – Леніна. Про що свідчать фото, розміщені на форумі «Луцька дошка»

Сталін №3: На місці ЦУМу, у товаристві Леніна

Найбільше фотографій і згадок у пам’яті лучан залишилося про групову скульптуру Сталіна та Леніна, яка ще до війни з’явилася у сквері, на місці якого сьогодні стоїть ЦУМ.

Дописувачі міського форуму, висловили думку, що пам’ятник вождям простояв з 1939-го по 1941-й роки.


Знайдені фото справді свідчать про те, що в роки Другої світової війни скульптура постраждала: на фото стоїть солдат посеред руїн, а Сталін та Ленін тримають свої голови у себе на колінах.

«Під час війни пам’ятник зруйнували. Це також не був якийсь художній витвір мистецтва. Звичайна гіпсова скульптура. До речі, у Луцьку ніколи не було так би мовити офіційного пам’ятника Сталіну. По суті це все – неоригінальні скульптури», - зазначив відомий дослідник історії Луцька Вальдемар П’ясецький.


* * *

Ще одного пам’ятника Сталіну кілька років тому у Луцьку викопали під час будівництва нового приміщення поряд зі сквером на вулиці Лесі Українки. Будівельники у котловані «вирили» два погруддя. Одне – понівечене погруддя міністра СРСР В’ячеслава Молотова, а інше – ціле, Йосипа Сталіна.

Головний редактор газети «Віче-інформ», письменник Василь Простопчук, який, виявляється, колекціонує речі старовини, забрав цей пам’ятник до своєї приватної колекції.

«Тепер це погруддя знаходиться у моєму музеї «Подалі від ближнього». Він заввишки близько метра. Однак ця знахідка не має жодної цінності, це звичайний бетон. Просто відголосок минулого», - розповів Василь Простапчук.

Фото – з сайтів "Фотогалерея древнього Луцька" та "board.lutsk.ua/"ДЖЕРЕЛО : http://www.volynnews.com/
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for members only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment